Doprava zamestnancov do zamestnania

Obdobne ako pri zabezpečení ubytovania, aj v prípade zabezpečenia dopravy je na strane zamestnanca od dane oslobodené nepeňažné plnenie pri poskytnutí dopravy na miesto výkonu práce a späť.

Oslobodenie je možné uplatniť iba za podmienok, za ktorých je u zamestnávateľa považované za daňový výdavok. Limit oslobodenia pri zabezpečení dopravy je stanovený maximálne 60 € v úhrne mesačne. Výška nepeňažného plnenia sa vypočíta na základe prostriedkov preukázateľne vynaložených zamestnávateľom prepočítaných na 1 miesto vo vozidle. Oslobodenie u zamestnanca nie je podmienené čiastočnou úhradou tejto dopravy zamestnávateľovi.

Ak je poskytnuté nepeňažné plnenie vyššie, nepeňažné plnenie nad túto sumu musí zamestnávateľ zamestnancovi zdaniť v jeho mesačnej mzde.

Do daňových výdavkov zamestnávateľa je možné uznať výdavok vynaložený na dopravu zamestnancov:

  • na miesto výkonu práce a späť;
  • zabezpečovanú autobusmi, ktoré sú určené na prepravu desať a viac osôb ;
  • doprava je zabezpečovaná z dôvodu, že verejným poskytovateľom pravidelnej dopravy nie je doprava preukázateľne vôbec vykonávaná alebo nie je vykonávaná v rozsahu zodpovedajúcom potrebám zamestnávateľa (napríklad ak by nezabezpečenie dopravy narušilo nepretržitú výrobnú činnosť alebo malo za dôsledok nedostatok pracovnej sily na pracovisku).

Skutočnosť, či doprava vykonávaná verejným poskytovateľom pravidelnej dopravy zodpovedá potrebám zamestnávateľa, zostáva na preukázaní zo strany zamestnávateľa, nakoľko žiadny osobitný predpis toto slovné spojenie bližšie nešpecifikuje.

Zamestnávateľ, ktorý poskytuje finančný príspevok na dopravu zamestnancov do práce a späť nemôže uplatniť ustanovenia vzťahujúce sa k zabezpečeniu dopravy. Poskytovanie finančného príspevku na dopravu predstavuje peňažné plnenie poskytnuté zamestnávateľom a jeho daňové dopady sa odvíjajú od systému jeho nastavenia.