Tlačová správa - Investovanie v strednej a východnej Európe: fúzie a akvizície v období 2020/2021

Stredná a východná Európa zostáva atraktívna pre investorov. Pandémia koronavírusu neohrozila trh s fúziami a akvizíciami. Slovensko síce zaznamenalo pokles, no v tomto roku sa očakáva oživenie

17.3.2021, Bratislava

Koronavírus v roku 2020 spomalil proces fúzií a akvizícií na Slovensku. Vyplýva to zo správy medzinárodnej audítorskej, daňovej a poradenskej spoločnosti Mazars a Mergermarket s názvom Investovanie v strednej a východnej Európe: fúzie a akvizície v období 2020/2021. Na Slovensku zaznamenali 12 kontraktov[1], čo je pokles o 43%. Iba jedna transakcia mala zverejnenú hodnotu 6 miliónov eur.

Napriek tomu krajina situáciu ustála pomerne dobre, vysvetľuje Mickaël Compagnon, Managing partner Mazars na Slovensku. Aj keď pandémia výrazne zasiahla automobilky, Slovensko potiahli medzinárodní výrobcovia. Pokračovali v produkcii svojich tovarov u nás na úkor krajín, kde je výroba drahšia. Očakávam, že odložené kontrakty sa uzavrú alebo posunú vpred v roku 2021. Najviac príležitosti vidím v segmentoch technológií, nehnuteľností, výroby a logistiky,“ spresňuje Compagnon.

V oblasti informačných a komunikačných technológií bola významná investícia americkej spoločnosti Bloomreach, ktorá je veľkým hráčom v oblasti elektronického obchodovania e-commerce. Kúpila slovenskú spoločnosť Exponea. Zaoberá sa analýzou správania zákazníkov na webových stránkach a prácou s dátami v reálnom čase. Slovenskí inžinieri a vývojári tak opäť získali uznanie v zahraničí.

Podľa Mickaëla Compagnona možno očakávať výraznejší vývoj technológie v oblasti elektromobilov a budovania nabíjacích staníc. Je to vďaka podpore Európskej únie a slovenskej vlády. Výhodou je prepojenie Slovenska s Nemeckom. Pandémia a problémy, ktoré spôsobila motivujú európske firmy mať svojich dodávateľov čo najbližšie. Nahráva tomu aj neutíchajúce geopolitické napätie.

Hodnotakontraktov v strednej a východnej Európevzrástla o 11% na 49,2 miliárd eur v porovnaní s rokom 2019. Aj keď počet transakcií klesol o 16% na 648, ich celková vyššia hodnota svedčí o tom, že napriek pandémii je tento región pre investorov mimoriadne zaujímavý. Ak zo štatistiky vynecháme Rusko, hodnota kontraktov bola v roku 2020 o 28% vyššia ako v roku 2019. Vyplýva to zo správy Investovanie v strednej a východnej Európe: fúzie a akvizície v období 2020/2021.

„Región strednej a východnej Európy má pre investorov punc stability. Neustále doňho prúdia priame investície z celého sveta. Pandémia vytvára príležitosti pre súkromný kapitál (private equity) a investorov, keďže majú dostatok likvidity a ľudského kapitálu na vykonanie akvizícií,“ hovorí Monika Babulíková, expertka Mazars na finančné poradenstvo.

Celú správu nájdete tu.

Pre viac informácií alebo v prípade záujmu o interview prosím kontaktujte:

Martina Jurčíková Pikulová, Brand & marketing manažér

0915 244 190, martina.pikulova@mazars.sk

 

O Mazars

Mazars je medzinárodné integrované partnerstvo, ktoré sa špecializuje na audit, účtovníctvo, poradenstvo, ale aj daňové a právne služby*. S pobočkami vo vyše 90 krajinách a územiach po celom svete ťažíme z expertízy 42 000 odborníkov – 26 000+ v rámci integrovaného partnerstva Mazars a 16 000+ v rámci Mazars North America Alliance – a pomáhame firmám bez ohľadu na veľkosť v každom štádiu vývoja.

www.mazars.sk

http://www.linkedin.com/company/mazars | https://twitter.com/mazarsgroup

 

O Mergermarket

Pri fúziách a akvizíciách majú spoľahlivé informácie najväčšiu cenu. Mergermarket, spoločnosť Acuris, prináša správy o kontraktoch 6-24 mesiacov predtým ako sú bežne dostupné na verejnosti. Vďaka najväčšej sieti špecializovaných novinárov a analytikov poskytuje najkomplexnejšie informácie v tomto segmente. Reportéri sú na 67 miestach v Amerike, Európe, Tichomorí, Blízkom východe a v Afrike.

www.mergermarket.com

[1]Údaje zahŕňajú transakcie, ktorých hodnota je najmenej 5 miliónov amerických dolárov. Výnimkou sú niektoré akvizície menšinových podielov, kde platí vyššia hranica. Ak hodnota nie je zverejnená, zahrnuté sú kontrakty, ktoré majú nahlásenú alebo odhadovanú hodnotu 5 miliónov dolárov. V prípade transakcií s menšinovým podielom zahŕňame kontrakty, pri ktorých je získaný podiel najmenej 30% základného imania a kontrakt má hodnotu minimálne 5 miliónov dolárov. Ak je podiel na základnom imaní menší ako 30%, sledujeme kontrakty s hodnotou najmenej 100 miliónov dolárov, a to v prípade, že existujú dôkazy o poradenskom mandáte. Ak takéto dôkazy nie sú, sledujeme kontrakty s hodnotou najmenej 500 miliónov dolárov.