Uhlíkové clo: Nová povinnosť pre dovozcov

Európska únia urobila významné kroky smerom k integrovaným politikám v oblasti klímy a udržateľnosti zavedením mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (z anglického CBAM - Carbon Border Adjustment Mechanism, ďalej len „uhlíkové clo“), ktoré vstúpilo do platnosti začiatkom októbra. Aký je teda význam uhlíkového cla a koho sa bude týkať?

Stiahnite si newsletter

Dlhoročným úsilím Európskej únie (ďalej len EÚ) je bojovať proti klimatickým zmenám predovšetkým znižovaním emisií skleníkových plynov. Kým budú v mnohých krajinách mimo EÚ prevládať menej prísne politiky v oblasti klímy, existuje riziko takzvaného "úniku uhlíka". K úniku uhlíka dochádza v situácii, keď spoločnosti sídliace v EÚ presúvajú svoju výrobu produkujúcu vysoké emisie uhlíka do takých krajín, ktoré majú zavedené menej prísne politiky v oblasti klímy ako v EÚ, alebo keď sa výrobky EÚ nahradia dovozom s vyššou uhlíkovou náročnosťou.

Zavedením uhlíkového cla sa snaží EÚ odstrániť konkurenčné výhody, ktoré by mohli mať dovozcovia, ktorí nepodliehajú prísnym environmentálnym normám. Tým sa má zabezpečiť, že európski výrobcovia nebudú znevýhodňovaní vzhľadom k dovozu tovaru s vysokými emisiami. Zároveň EÚ verí, že uhlíkové clo napomôže aj k čistejšej priemyselnej výrobe v krajinách mimo EÚ.

Prechodné obdobie

Prechodné obdobie od 1. októbra 2023 do 31. decembra 2025 bude slúžiť na získavanie informácií, čo znamená, že povinnosti dovozcu sa budú obmedzovať na ohlasovacie povinnosti.

Dovozcovia tohto tovaru do EÚ budú musieť podávať správy o objeme svojho dovozu a emisiách skleníkových plynov vznikajúcich počas ich výroby, a to bez akýchkoľvek finančných platieb alebo úprav.

CBAM sa bude spočiatku uplatňovať na dovoz určitého tovaru, ktorého výroba je uhlíkovo najnáročnejšia a vystavená najväčšiemu riziku úniku uhlíka. Medzi takéto tovary patrí:

  • Cement
  • Železo a oceľ
  • Hliník
  • Hnojivá
  • Elektrina
  • Vodík

Prechodná fáza slúži ako obdobie učenia sa pre všetky zainteresované strany (dovozcov, výrobcov a orgány kontroly). Umožní Európskej komisii zhromaždiť užitočné informácie o zabudovaných emisiách s cieľom spresniť metodiku pre definitívne obdobie, ktoré sa začne v roku 2026.

Konečný systém

Účinnosťou systému od roku 2026 sa zavedie povinnosť dovozcov deklarovať množstvo tovaru a množstvo zabudovaných emisií v celkovom tovare, ktorý doviezli do EÚ v predchádzajúcom roku. Následne odovzdajú zodpovedajúci počet certifikátov CBAM.

TAX NL_CarbonDuty_TextPic_SK

Dávame do pozornosti taktiež možnosť získania dodatočných informácií k problematike uhlíkového cla prostredníctvom webinárov, ktoré organizovala Európska komisia, pričom záznamy z jednotlivých webinárov sú k dispozícii na jej webovej stránke.

V prípade záujmu o danú problematiku alebo doplňujúcich informácií nás, prosím, neváhajte kontaktovať.

Stiahnite si newsletter

Dokument

Tax alert - Uhlíkové clo