Mazars CEE daňový sprievodca 2023

V Mazars už po jedenásty raz zverejňujeme regionálneho daňového sprievodcu, ktorý predstavuje ukážky a porovnávacie tabuľky daňových systémov 25 krajín strednej a východnej Európy na rok 2023.

Táto príručka, ktorá sa rozrástla z 15 krajín v roku 2013 na 25 v roku 2023, poskytuje náhľad do širokého spektra daňových otázok so zameraním na zdaňovanie príjmov právnických osôb, transferové oceňovanie, zamestnanosť a dane z obratu. Čitateľom je k dispozícii v anglickom jazyku.

Sprievodcu sme zverejnili aj na interaktívnej online platforme ako komplexnú webovú príručku. Ponúka online profily jednotlivých krajín s konkrétnymi a aktuálnymi informáciami. Umožňuje tak porovnanie s ohľadom na špecifické aspekty daňových systémov v týchto štátoch.

Stiahnite si report

Vyskúšajte interaktívnu verziu sprievodcu

Vitajte pri čítaní aktuálneho vydania regionálnej daňovej príručky

Za posledné roky sme na Slovensku boli svedkami skôr kozmetických úprav našich najvýznamnejších daňových zákonov, ktorými nepochybne sú: zákon o dani z príjmov a zákon o dani z pridanej hodnoty. Napriek tomu možno konštatovať, že od svojho uzákonenia v roku 2003, resp. v roku 2004, boli tieto dva zákony novelizované spolu viac ako 150-krát.   

Aktuálnu situáciu vystihuje Kvetoslava Čavajdová, partnerka oddelenia daňového poradenstva v Mazars na Slovensku: „V čase, kedy čelíme súčasnej energetickej, geopolitickej a finančnej kríze je nepochybne náročné držať krok s meniacou sa daňovou legislatívou a poctivo vnímať všetky uzákonené zmeny a daňové iniciatívy, a to nie len na lokálnej, ale aj medzinárodnej úrovni.“

Veríme, že zorientovať sa v spleti základných slovenských a zahraničných daňových pravidiel Vám, okrem našej celoročnej práce, pomôže aj náš najnovší regionálny daňový sprievodca, ktorého pre Vás pripravili daňoví experti  z pobočiek Mazars v strednej a východnej Európe.

Cieľom tejto publikácie je už po jedenásty raz poskytnúť prehľad základných charakteristík daňových systémov v celom našom regióne – tento rok s údajmi až za 25 krajín. Okrem Vyšehradskej štvorky zahŕňa daňový sprievodca krajiny juhovýchodnej Európy, Nemecko, Rakúsko, Ukrajinu, Rumunsko, Moldavsko a pobaltské štáty. V roku 2023 po prvýkrát prispeli aj pobočky Mazars v krajinách strednej Ázie (Kazachstan, Kirgizsko a Uzbekistan).

Tohtoročné vydanie daňového sprievodcu obsahuje informácie o daňových systémoch v znení predpisov platných ku koncu januára 2023.

Publikácia porovnáva aj základné faktory konkurencieschopnosti v regióne

O aké faktory teda ide? Patrí k nim predovšetkým rozsah daňového a odvodového zaťaženia zamestnancov: okrem príslušných sadzieb daní a odvodov uvádzame aj príklady celkového zaťaženia pre rôzne úrovne platov a rodinný status zamestnancov.

Ďalšími kľúčovými faktormi sú sadzby a osobitosti dane z pridanej hodnoty, ako aj špecifiká systému dane z príjmov právnických osôb (napr. daňové úľavy na výskum a vývoj, možnosti umorovania daňových strát, skupinové zdanenie, obmedzenia daňovej uznateľnosti úrokov, atď.). V neposlednom rade tu čitatelia nájdu aj stručný prehľad hlavných charakteristík pravidiel transferového oceňovania jednotlivých krajín v regióne.

Najvýznamnejšie zmeny od roku 2023 pre Slovensko

  1. Novela zákona o dani z príjmov priniesla viaceré úpravy ustanovení v oblasti transferového oceňovania a určovania základu dane (daňovej straty) zahraničných daňovníkov, ktorí vykonávajú činnosť na území SR, a nemajú povinnosť viesť účtovníctvo podľa slovenských účtovných predpisov.
  2. S účinnosťou od 1.1.2024 dochádza k implementácii pravidiel Smernice Rady (EU) 2016/1164 (tzv. „ATAD smernica“) do slovenskej legislatívy. Nové pravidlá sa týkajú obmedzenia pri zahrňovaní čistých úrokových nákladov do základu dane, pričom limitácia sa uplatní u daňovníkov, u ktorých suma čistých úrokových nákladov, t.j. rozdiel medzi úrokovými nákladmi a výnosmi v príslušnom zdaňovacom období, je vyššia ako 3 000 000 eur.
  3. V oblasti dane z pridanej hodnoty je možné za najvýznamnejšiu zmenu považovať zavedenie povinnosti odberateľa – platiteľa vykonať opravu odpočítanej dane z nakúpených tovarov a služieb, z ktorých nákupu si uplatnil odpočítanie dane, v prípade, ak ich dodávateľovi nezaplatil, resp. zaplatil len čiastočne, a zároveň uplynulo 100 dní odo dňa splatnosti daného záväzku.

Stiahnite si report

Vyskúšajte interaktívnu verziu sprievodcu

Pred prijatím akéhokoľvek strategického obchodného rozhodnutia je vždy potrebná diskusia a podrobná analýza. Na tento účel sme do príručky zahrnuli priame kontaktné údaje našich pobočiek a odborníkov. S prípadnými otázkami alebo nejasnosťami sa môžete obrátiť na expertov Mazars na Slovensku v päte stránky. Radi Vám pomôžeme.

Dokument

CEE tax guide 2023 by Mazars