Minulý webinár: 2. pilier GloBE v SVE: Regionálna perspektíva a užitočné nástroje

Zavedenie globálnej minimálnej dane vo výške 15 % (2. pilier GloBE) sa považuje za jednu z najvýznamnejších zmien medzinárodných daňových predpisov za posledné desaťročia. V roku 2024 sa nové pravidlá stanú realitou v krajinách EÚ a vytvoria celý rad výziev pre daňovníkov, na ktorých sa vzťahujú.

V našom webinári sme sa zamerali na strednú a východnú Európu a spíkri Mazars sa venovali implementácii smernice EÚ o minimálnej dani (2. pilier), ako aj kľúčovým otázkam a nadchádzajúcim požiadavkám pre nadnárodné skupiny pôsobiace v našom regióne. Zhodnotili, ako môže riešenie spoločnosti Mazars pomôcť klientom zorientovať sa na tejto ceste.

Kľúčové témy agendy webinára

  • Prehľad a rozsah minimálnej globálnej efektívnej daňovej sadzby
  • Predstavenie hlavných pojmov: ETR, IIR, UTPR a QDMTT
  • Prehľad krajín: Stav implementácie právnych predpisov, osobitosti miestnych pravidiel v porovnaní so smernicou EÚ, uplatňovanie pravidiel "bezpečného prístavu"
  • Začiatok riešenia 2. piliera. Pragmatické riešenie v štyroch krokoch starostlivo navrhnuté podľa vašich potrieb, ktoré rýchlo identifikuje požadované opatrenia a transparentnosť, pokiaľ ide o dodržiavanie predpisov GloBE.
  • Časť s otázkami a odpoveďami, na ktorej naši regionálni odborníci odpovedali na konkrétne otázky.

Kontext smernice EÚ

V smernici EÚ 2022/2523 sa stanovujú pravidlá uplatňovania globálnej minimálnej úrovne zdanenia pre veľké nadnárodné skupiny a veľké domáce skupiny pôsobiace v EÚ (2. pilier). Termín transpozície smernice do vnútroštátnych právnych predpisov bol koniec roka 2023, preto sa počas nášho webinára budeme venovať aj pokroku a stavu v krajinách strednej a východnej Európy.

Povinnosti v rámci 2. piliera sa vzťahujú na daňovníkov, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny alebo veľkej domácej skupiny so sídlom v členskom štáte EÚ a ktorých ročné príjmy presiahli 750 miliónov EUR za posledné dva zo štyroch fiškálnych rokov bezprostredne predchádzajúcich vykazovanému roku.

V smernici sa stanovuje mechanizmus založený na troch vzájomne závislých modelových pravidlách, ktoré sa všeobecne označujú ako globálny systém proti erózii základu dane (GloBE: Global anti-Base Erosion), podľa ktorého by sa mala vyberať doplnková daň v prípadoch, keď je efektívna sadzba dane z príjmu (ETR) nadnárodnej skupiny v konkrétnej jurisdikcii nižšia ako minimálna sadzba dane (MTR: Minimum Tax Rate) vo výške 15 %.