Vplyv smernice o vykazovaní udržateľnosti podnikov (CSRD) na skupiny mimo EÚ a ich dcérske spoločnosti v EÚ

Smernica Európskej únie (EÚ) o vykazovaní udržateľnosti podnikov (CSRD) obsahuje zásadu exteritoriality, ktorá rozširuje okruh spoločností podliehajúcich podávaniu správ o udržateľnosti aj na spoločnosti mimo EÚ. Cieľom je zachovať rovnaké podmienky pre všetky hospodárske subjekty pôsobiace na európskom trhu.

Smernica dláždi cestu k ambícii Európy vybudovať udržateľnejší a inkluzívnejší hospodársky systém. Prostredníctvom CSRD chce EÚ uspokojiť potrebu spoľahlivých, relevantných a porovnateľných informácií týkajúcich sa udržateľnosti prostredníctvom štandardizovaného spoločného jazyka, ktorý zrovnoprávňuje vykazovanie udržateľnosti s finančným vykazovaním. Členské štáty EÚ musia prijať CSRD do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do 6. júla 2024.

Koho sa to bude týkať?

CSRD sa dotkne skupín alebo spoločností mimo EÚ tromi spôsobmi: ak majú cenné papiere kótované v EÚ, vykonávajú významnú činnosť v EÚ alebo sú materskými spoločnosťami dcérskych spoločností v EÚ, na ktoré sa vzťahuje. CSRD sa bude v prvom rade vzťahovať na všetky spoločnosti so sídlom v EÚ, ktoré spĺňajú požiadavky smernice na rozsah pôsobnosti, bez ohľadu na to, kde má materská spoločnosť sídlo. Tieto spoločnosti však môžu v osobitných prípadoch a za určitých podmienok využiť zásadu výnimky z CSRD.

Aké je načasovanie?

V prípade spoločností alebo skupín z krajín mimo EÚ, ktorých cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu EÚ, sa CSRD bude uplatňovať postupne, a to od finančného roka 2024 v prípade spoločností, ktoré majú (i) viac ako 500 zamestnancov a (ii) bilančnú sumu viac ako 20 mil. eur alebo čistý obrat viac ako 40 mil. eur, pričom správa bude zverejnená v roku 2025.

Skupiny mimo EÚ s významnou činnosťou v EÚ budú tiež povinné poskytovať informácie o udržateľnosti od finančného roku 2028, pričom správa bude zverejnená v roku 2029, ale v rámci menej zaťažujúceho regulačného rámca.

V prípade dcérskych spoločností v EÚ, na ktoré sa vzťahuje smernica CSRD, sa bude uplatňovať postupne v závislosti od veľkosti a od toho, či je dcérska spoločnosť kótovaná alebo nekótovaná na burze. V prípade veľkých kótovaných dcérskych spoločností s viac ako 500 zamestnancami sa CSRD bude uplatňovať od finančného roka 2024 so správou uverejnenou v roku 2025.

Aké normy sa budú uplatňovať?

V závislosti od situácie sa príslušná správa o udržateľnosti bude musieť vypracovať buď podľa všeobecných európskych štandardov pre vykazovanie udržateľnosti (ESRS), alebo podľa rovnocenných štandardov, ktoré určí Európska komisia. Skupiny, ktoré nie sú členmi EÚ a majú významné aktivity v EÚ, budú môcť uplatňovať osobitné ESRS, ktoré ešte len budú vypracované. Okrem toho bude správa vypracovaná na konsolidovanej úrovni konečného materského subjektu mimo EÚ, ktorá bude zahŕňať všetky dcérske spoločnosti v EÚ a mimo EÚ, a bude k nej priložené povinné uisťovacie stanovisko.

Aký je vplyv na úrovni členských štátov?

Keďže každý členský štát bude musieť prijať opatrenia na začlenenie CSRD do svojho vnútroštátneho práva, tieto opatrenia by sa mali pozorne sledovať, aby sa určili prípadné rozdiely v uplatňovaní CSRD.

Dokument

CSRD for non-EU groups and their EU subsidiaries