Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO

Aktualizácia 31.3.2020, 9:30h
Vláda Slovenskej republiky spolu s Ministerstvom hospodárstva SR vypracovala prvých 7 základných opatrení na pomoc firmám, živnostníkom a zamestnancom v čase koronakrízy.

Opatrenie č. 4 vošlo do platnosti 27.3.2020. Vláda SR a parlament sa budú snažiť ostatné opatrenia schváliť v zrýchlenom režime v priebehu najbližších dní. Bližšie informácie k opatreniam 3, 6 a 7 z dielne Ministerstva financií nájdete TU.

Medzi 7 základných opatrení na pomoc slovenskému hospodárstvu, ktoré sa týkajú hlavne právnických osôb, patria nasledujúce opatrenia:

  1. Upravia sa podmienky preplácania miezd zamestnancov vo firmách, ktoré sú povinne zatvorené, a to do výšky 80 %, najviac z hrubej mzdy vo výške 1 100 EUR. Pomoc pre firmy môže dosiahnuť až 200-tisíc EUR, avšak podmienkou je, že zamestnanec nesmie byť vo výpovednej lehote.
  2. Vyplácať sa tiež budú príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb, t.j. vo firmách, ktoré sú krízou sekundárne dotknuté. Výška príspevku bude závisieť od poklesu tržieb a maximálna výška príspevku môže byť až 800-tisíc EUR na rok.
    Tržby firiem sa budú porovnávať s rovnakým obdobím minulého roka. To znamená, že ak firma zaznamená pokles tržieb v období od 13. marca 2020 do 31. marca 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o viac ako 20%, výška príspevku bude na SZČO resp. zamestnanca 180 EUR, pri poklese tržieb o 40 % pôjde o sumu 300 EUR, pri poklese o 60 % štát prispeje sumou 420 EUR a pri poklese tržieb o 80 % bude poskytnutý príspevok vo výške 540 EUR.
    Pri posudzovaní poklesu tržieb zatiaľ bude potrebné čestné vyhlásenie, avšak po skončení krízy v dôsledku vírusu COVID-19 sa tieto tržby budú spätne porovnávať a preverovať.
  3. Ďalším navrhovaným opatrením, ktoré pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci so Slovak Investment Holding (SIH), je poskytnutie bankových záruk na pôžičky, a tiež poskytnutie úrokových dotácií pod názvom SIH antikorona záruka. Zazmluvnené komerčné banky uvedené záruky za úver poskytnú podnikateľom za výhodných podmienok. Prvá pomoc vo forme úverov na preklenutie nepriaznivého obdobia spôsobeného vírusom COVID-19 je určená hlavne pre SZČO a malé a stredné podniky. Výška zvýhodnených úverov, ktoré budú môcť klienti bánk využívať, je až 1,2 milióna EUR. Banky by mali v rámci tejto schémy poskytnúť úvery v celkovej výške viac ako 80 miliónov EUR. Malo by ísť o maximálne 4 ročné úvery, vrátane 12 mesačného odkladu splátok istiny aj úroku. Úroková dotácia bude poskytnutá až do výšky 4%, to znamená, že úroky bude znášať SIH a klient môže v prípade udržania zamestnanosti získať úver nízko-úročne až bezúročne. Úverové zdroje bude možné použiť na svoje investičné a prevádzkové náklady v záujme udržania zamestnanosti.
  4. Zavádza sa ošetrovné pri mimoriadnej situácií. Znamená to, že ošetrovné môže poberať rodič do dovŕšenia 11. roku dieťaťa alebo do dovŕšenia 18. roku dieťaťa, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav (napríklad ZŤP). V týchto prípadoch nebude potrebné potvrdenie od lekára.Zároveň sa zavádza ošetrovné v čase krízovej situácie aj na deti do 16-tich rokov, avšak potrebné bude potvrdenie od lekára, teda sa bude skúmať zdravotný stav dieťaťa.Výška ošetrovného ostáva vo výške 55 percent z denného vymeriavacieho základu, pričom pribudla možnosť, že rodičia sa budú môcť pri čerpaní ošetrovného pre striedať. Platí, že o predlžovanie dávky žiadať po novom netreba, len ak sa rodičia v čerpaní dávky vymieňajú.Sociálna poisťovňa zároveň oznamuje, že nie je príslušná potvrdzovať či oznamovať zamestnávateľom, že ich zamestnanec poberá alebo pokračuje v poberaní dávky ošetrovné (OČR). Takéto potvrdenia Sociálna poisťovňa nevystavuje ani zamestnancom. Nie je teda v jej kompetencii oznamovať zamestnávateľovi, že jeho zamestnanec nie je v práci z dôvodu, že školy, škôlky a iné školské zariadenia sú uzatvorené. Zamestnávateľ si musí otázku preukázania prekážok v práci vyriešiť vo vlastnej réžii – je povinnosťou zamestnanca oznámiť zamestnávateľovi prekážku v práci, vrátane toho, že na prelome mesiaca mu prekážka v práci trvá. Ospravedlnenie prekážky v práci nie je viazané na poskytovanie dávky ošetrovné.Zavádza sa štatút nemocenské v karanténe.Upravuje sa výška dávky, ktorá bude od prvého dňa nemocenského vo výške 55 percent a poskytovať ju bude Sociálna poisťovňa. V súčasnosti platí, že prvých desať dní platí nemocenské zamestnávateľ, pričom prvé tri dni sú vo výške 25 percent z denného vymeriavacieho základu zamestnanca a ďalej 55 percent z denného vymeriavacieho základu zamestnanca. Nárok na dávku posudzuje lekár aj po novom. 
  5. Odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 %.
  6. Odklad platenia preddavkov pre daň z príjmov
    Za predpokladu, že v mesiaci/štvrťroku, v ktorom vzniká povinnosť úhrady preddavkov dôjde k poklesu tržieb (resp. príjmu alebo obratu) o viac ako 40 % v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka daňovník:
    • Môže oznámiť správcovi dane formou čestného vyhlásenia, že v uvedenom mesiaci, resp. štvrťroku nebude platiť preddavky na daň z príjmov.
    • Nezaplatené preddavky na daň z príjmov bude povinný vyrovnať v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie 2020 do zákonnej lehoty na podanie daňového priznania, t. j. do 31. marca 2021.Upozorňujeme, že čestné vyhlásenie musí daňovník podať správcovi dane v každom mesiaci, resp. štvrťroku počas trvania tejto mimoriadnej situácie, v ktorom žiada o odloženie platenia preddavkov na daň. Odklad je uplatniteľný všetkými podnikateľmi t.j. malými firmami, SZČO, ako aj veľkými spoločnosťami bez ohľadu na počet zamestnancov, výšku príjmu a pod..
  7. Rozšírenie možnosť započítania daňových strát. 
    Z opatrenia vyplýva, že daňovníci si môžu jednorazovo umoriť už prepadnutú daňovú stratu vykázanú v zdaňovacích obdobiach 2014 – 2018. Umoriť je možné len tú časť straty, ktorá nemohla byť umorená zákonným spôsobom z dôvodu nedostatočnej výšky základu dane v minulých zdaňovacích obdobiach.Možnosť započítania neuplatnenej daňovej straty bude možné uplatniť ešte v daňovom priznaní pre daň z príjmov za rok 2019. Opatrenie môžu využiť aj tí daňovníci, ktorí majú hospodársky rok a podávajú daňové priznanie za rok 2019 v čase od 1.1.2020 do 31.3.2020. Daňovníci, ktorí za zdaňovacie obdobie roku 2019 už riadne daňové priznanie podali, môžu opatrenie rovnako aplikovať a podať dodatočné daňové priznanie. Upozorňujeme, že straty spôsobilé na započítanie v zdaňovacom období 2020 a neskôr sa pri vyčíslení základu dane roku 2019 nezohľadňujú.

 O schválení jednotlivých opatrení a ďalších detailoch Vás budeme obratom informovať.