Index daňovej spoľahlivosti

Finančná správa postupne doručuje daňovníkom oznámenia o indexe daňovej spoľahlivosti. Viete, čo pre Vás pridelený index daňovej spoľahlivosti znamená?

Stiahnuť newsletter

Zmeny v indexe daňovej spoľahlivosti platné od 1. januára 2023

Dňa 15.11.2022 Finančné riaditeľstvo na svojej webovej stránke zverejnilo zoznam zmien hodnotiacich kritérií, ktorými sa určuje index daňovej spoľahlivosti (ďalej ako „IDS“). Tieto zmeny nadobudnú platnosť od 1.1.2023, tzn., že IDS pre  hodnotené obdobie končiace 31.12. 2022 bude ešte posudzovaný podľa pôvodných kritérií zverejnených počas roka 2022.

Úpravou hodnotiacich kritérií dochádza k zmierneniu (zvýšeniu) hraníc  pre udeľovanie „zlých“ bodov z časového hľadiska, z hľadiska výšky nedoplatkov, intervalov hodnotenia, ako aj porušení ustanovení zákona.

Dôležitou zmenou je aj uznanie odkladného účinku priznaného súdom pri hodnotení subjektu v rámci všetkých kritérií.

Z časového hľadiska dochádza najmä k zmene v posudzovaní omeškania pri podaní daňových priznaní (napr. daň z príjmov PO a FO, DPH, daň z motorových vozidiel), kontrolného výkazu a povinných hlásení oneskorene, pričom  sa už nebude hodnotiť omeškanie do troch dní od zákonnom stanovenej lehoty.

Novou zmenou je aj hodnotenie v rámci kritéria č. 1 – Nedoplatky za daňovú časť a colnú časť, kde okrem zmiernenia bodovej hranice a zrušenia intervalu nad 50 001 EUR pribudne nové hodnotenie polovičným počtom bodov. Polovičný počet bodov sa pridelí v prípade, ak sa nedoplatky v sledovanom období 6 mesiacov vyskytnú najviac 2 mesiace vrátane. Nedoplatky v sume do 5 EUR sa pre potreby prepočtu vyhodnotia ako nulové.

Zmeny v hodnotení daňových subjektov z pohľadu ekonomického ukazovateľa sa týkajú najmä stanovenia posudzovaného obdobia, pričom pre rok 2023 sa posúdi daňové priznanie a hlásenie za zdaňovacie obdobie roka 2021, resp. daňové priznanie za individuálne zdaňovacie obdobie, ktorého lehota uplynula 30.9.2022.

Schválená bola aj zmena v označovaní daňových subjektov podľa počtu získaných bodov. Došlo k úprave  v označení „Nespoľahlivý daňový subjekt“ na označenie „Menej spoľahlivý“.

V prípade záujmu o detailnejšie informácie ohľadom  zmien v rámci jednotlivých kritérií sme Vám k dispozícii.

Aktualizované 26.10.2022 o 17:34

S účinnosťou od 1.1.2022 došlo k zmene zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok), v rámci ktorého sa upravil index daňovej spoľahlivosti (tzv. verejný index). 

Od roku 2022 došlo ku komplexnému prepracovaniu indexu daňovej spoľahlivosti, ktorý bol na Slovensku prvýkrát zavedený v roku 2018 za účelom boja proti daňovým podvodom a motivácie daňových subjektov k dobrovoľnému plneniu daňových povinností.

Čo je index daňovej spoľahlivosti

Index daňovej spoľahlivosti je hodnotením daňového subjektu. Týka sa všetkých daňových subjektov registrovaných na daň z príjmov, ktoré majú príjmy z podnikania, t.j. ide o:

  • právnické osoby s príjmami z podnikania a
  • fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti.

Zároveň musí ísť o daňové subjekty registrované pre daň z príjmov minimálne dva roky.

Zásadnou zmenou od roku 2022 by malo byť zverejnenie prideleného indexu daňovej spoľahlivosti subjektov (verejný zoznam) a vymedzenie kritérií hodnotenia.

Kritériá pre určenie daňového indexu upravuje osobitná vyhláška. Pre hodnotenie daňových subjektov sa berie do úvahy plnenie si povinností voči finančnej správe ako je dodržiavanie daňových a colných predpisov, dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, zákona o účtovníctve, predkladanie daňových priznaní k dani z príjmov, k dani z pridanej hodnoty, hlásení a kontrolných výkazov, platenie daní a colného dlhu včas a v plnej výške ako aj na základe výsledkov daňovej kontroly. Pri hodnotení sa už rovnako bude prihliadať aj na ekonomické ukazovatele jednotlivých daňových subjektov ako je napríklad spoločenský význam daňového subjektu ako zamestnávateľa (počet zamestnancov) alebo prínos pre štátny rozpočet (výška zaplatenej dane z príjmu).

Najzásadnejším kritériom hodnotenia je evidencia daňových nedoplatkov daňových subjektov.

Podrobnosti týkajúce sa nárokov, ekonomických ukazovateľov, zásad a spôsobu určenia indexu daňovej spoľahlivosti daňového subjektu uverejnilo Finančné riaditeľstvo SR na svojom webovom sídle.

Benefity daňových subjektov

Na základe vymedzených kritérií sa daňové subjekty delia do skupín: vysoko spoľahlivé, spoľahlivé, nespoľahlivé a nehodnotené (pokiaľ nespĺňajú podmienky pre zaradenie do hodnotenia).

Vysoko spoľahlivým a spoľahlivým daňovníkom budú zo strany správcu dane poskytnuté osobitné benefity ako napríklad zníženie poplatku za záväzné stanovisko aj za vydanie rozhodnutia o odsúhlasení použitia metódy transferového oceňovania o polovicu, vyhotovenie čiastkového protokolu správcom dane v rámci výkonu daňovej kontroly na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu a tiež určenie lehoty najmenej 15 dní vo výzve v súvislosti s vykonávaním daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania.

Benefity pridelené vysoko spoľahlivým a spoľahlivým daňovým subjektom uverejnilo Finančné riaditeľstvo SR na svojom webovom sídle.  

V prípade nespoľahlivých daňových subjektov bude správca dane uplatňovať len obmedzenia upravené v zákone. Jediným znevýhodnením je v súčasnosti určenie lehoty 8 dní na splnenie si povinností v súvislosti s daňovou kontrolou alebo výkonom miestneho zisťovania. Na základe odôvodnenej žiadosti daňového subjektu možno však aj túto lehotu primerane predĺžiť.

Oznámenie o indexe daňovej spoľahlivosti

Oznámenie o pridelenom indexe daňovej spoľahlivosti zašle finančná správa daňovníkovi najneskôr do 30 dní po uplynutí dvoch rokov od konca roka, v ktorom bol daňovník registrovaný na daň z príjmov. Daňovým subjektom, ktorým bolo doručené oznámenie o osobitných daňových režimoch a daňovým subjektom, ktoré boli registrované na daň z príjmov do 31. decembra 2019 a ktorým nebolo doručené oznámenie o osobitných daňových režimoch, bude oznámenie zaslané najneskôr do 30.6.2022.

V oznámení má byť uvedený aj dôvod pridelenia konkrétneho hodnotenia. Ak daňovník nebude súhlasiť s hodnotením uvedeným v oznámení o indexe daňovej spoľahlivosti, bude môcť voči nemu podať námietku v lehote do 15 dní odo dňa jeho doručenia.

V nadväznosti na novelu zákona o e-Governmente bolo s účinnosťou od 7.10.2022 zmenené ustanovenie daňového poriadku, v zmysle ktorého Finančné riaditeľstvo SR na svojom webovom sídle zverejní zoznam daňových subjektov, ktorým bol určený index daňovej spoľahlivosti až v roku 2023, na základe oznámení o indexe daňovej spoľahlivosti zaslaných do 31. januára 2023.

Index daňovej spoľahlivosti sa bude prehodnocovať každý kalendárny polrok. Nové oznámenie bude zaslané daňovým subjektom iba v prípade zmien. 

Dokument

Tax Alert: Index daňovej spoľahlivosti