Otázky a odpovede v súvislosti s DPH a COVID-19

27.04.2020
Aktuálna situácia ohľadom pandémie vírusu COVID 19 vyvoláva u daňových subjektov mnoho otázok pri plnení daňových povinností aj v oblasti DPH. Vzhľadom na to sme sa rozhodli Vám priniesť odpovede na najčastejšie otázky našich klientov v oblasti DPH.

Otázka: Je daňový subjekt povinný podať daňové priznanie k DPH, kontrolný výkaz a súhrnný výkaz v zákonom stanovenej lehote vzhľadom na vzniknutú situáciu?

Odpoveď:

Vláda nevydala žiadne opatrenie, ktoré by umožňovalo daňovým subjektom podať daňové priznanie k DPH, kontrolný výkaz alebo súhrnný výkaz v inej, ako bežnej zákonom stanovenej lehote. Lehotu na podanie výkazov k DPH nie je možné predĺžiť. V prípade, že daňový subjekt nepodá daňové priznanie k DPH, kontrolný výkaz alebo súhrnný výkaz včas, odporúčame Vám požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Daňový úrad môže odpustiť zmeškanie lehoty, ale len zo závažných dôvodov (napr. PN, hospitalizácia), pričom každú žiadosť posudzuje individuálne.   

Otázka: V akom termíne a akým spôsobom má daňový subjekt právo podať žiadosť o odpustenie zmeškanej lehoty?

Odpoveď:

Ak daňový subjekt chce podať žiadať o odpustenie zmeškanej lehoty, musí tak urobiť najneskôr do 30 dní odo dňa, keď odpadli dôvody zmeškania, ak v tej istej lehote urobí zmeškaný úkon (t.j. do 30 dní odo dňa oneskoreného podania DPH výkazov). Zmeškanie už predĺženej lehoty alebo uplynutie jedného roka od posledného dňa pôvodnej lehoty správca dane už neakceptuje. O odpustenie zmeškanej lehoty požiada platiteľ DPH elektronicky cez formulár „Všeobecné podanie pre finančnú správu “ v časti „Správa daní“ a to až po podaní zmeškaných výkazov k DPH. V žiadosti je potrebné uviesť konkrétny dôvod zmeškania lehoty. 

Otázka: V súvislosti s podaním žiadosti o odpustenie zmeškanej lehoty je potrebné, aby daňový subjekt zaplatil správny poplatok?

Odpoveď:

V prípade spoplatnených úkonov a konaní správnych orgánov daňový subjekt nebude musieť platiť správne poplatky, ak budú tieto konania vykonané a uskutočnené v dôsledku pandémie koronavírusu. V žiadosti je však  potrebné uvádzať dôvod oslobodenia od poplatkov.

Otázka: Je povinný daňový subjekt zaplatiť daňovú povinnosť na DPH v zákonom stanovenej lehote?

Odpoveď:

Áno, daňový subjekt je povinný zaplatiť daňovú povinnosť na DPH, ktorá vznikla na základe podaného daňového priznania k DPH. Lehota splatnosti dane uvedená v zákone o DPH zostáva zachovaná. Ak platiteľ DPH zaplatí daňovú povinnosť oneskorene, daňový úrad mu vyrubí úrok z omeškania.

Ak daňovému subjektu vznikne daňová povinnosť na DPH, ktorej splatnosť uplynie počas obdobia pandémie, a daňový subjekt splatnú daň nezaplatí, dlžná suma dane sa nebude považovať za daňový nedoplatok, a to iba v tom prípade, že túto dlžnú sumu dane daňový subjekt zaplatí alebo odvedie do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Ak však daňový subjekt túto daň nezaplatí ani v náhradnej lehote, bude sa znovu považovať za daňový nedoplatok, a to odo dňa nasledujúceho po uplynutí tejto náhradnej lehoty na jeho zaplatenie. Nezaplatená DPH sa nebude v čase pandémie považovať za daňový nedoplatok, ale len pre účely exekúcie, t.j. nebude sa vymáhať ani uvádzať ako daňový nedoplatok (napr. pre účely poskytovania štátnej pomoci). To neplatí pre účely vyrubenia úroku z omeškania z dôvodu nezaplatenia.

Otázka: Čo ak daňový subjekt podá daňové priznanie k DPH v zákonom stanovenej lehote, avšak daňovú povinnosť na DPH uhradí oneskorene?

Odpoveď:

Lehota splatnosti DPH v čase pandémie nie je posunutá. V prípade neuhradenia daňovej povinnosti v zákonom stanovenej lehote správca dane vyrubí úrok z omeškania za každý deň omeškania platby, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane až do dňa platby vrátane. Pri výpočte úroku z omeškania sa aktuálne použije ročná úroková sadzba 15%.

Daňovník má možnosť za určitých podmienok požiadať okrem iného o povolenie odkladu platenia daňového nedoplatku alebo platenia daňového nedoplatku v splátkach. V prípade podania žiadosti je daňový subjekt povinný predložiť aj analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie.

Za dobu povoleného odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok zo sumy odkladu dane alebo zo sumy povolenej splátky, pričom pri výpočte úroku sa aktuálne použije ročná úroková sadzba 10%.