Budovanie dôvery: Prečo je globálny súlad súčasťou firemného plánu

Dodržiavanie predpisov, resp. súlad (ang. compliance), je už veľmi dlho základným pilierom dobrej obchodnej praxe. Niektorí ho však stále vnímajú ako povinnosť a nie ako niečo, čo zvyšuje pridanú hodnotu. Preto sme vypracovali prieskum o tom, ako riaditelia firiem pristupujú ku globálnemu súladu, ale aj kam smerujú investície, aké riziká predpokladajú a čo od „správneho súladu“ očakávajú.

Tento prieskum a súvisiaca štúdia ukazujú, že ak sa k súladu pristupuje správne, buduje dôveru investorov, zvyšuje dôveru klientov a zákazníkov a formuje pozitívnu reputáciu v očiach vonkajšieho sveta. Dodržiavanie predpisov nie je len o odškrtnutí povinnosti, ide aj o zdroj príležitostí.

Zmysel pre zodpovednosť

Štúdia pracovala s 890 odpoveďami odborníkov na compliance z 25 krajín a jej výsledky ukazujú, že popredné firmy dôrazne pociťujú zmysel pre zodpovednosť voči globálnemu dodržiavaniu predpisov a návratnosť investícií, ktorú očakávajú.

Taktiež poskytuje prehľad o tom, ako podniky považujú súlad za čoraz ťažšie zvládnuteľný vzhľadom na jeho rastúcu zložitosť, rýchlo sa meniacu legislatívu a dlhodobé dôsledky pandémie COVID-19. Aby držali krok s vývojom, riaditelia firiem plánujú posilniť investície do technológií a zručností svojich tímov.

Kľúčové zistenia

  • Správne všeobecné dodržiavanie predpisov zvyšuje dôveru a istotu partnerov: 58 % opýtaných vníma súlad ako príležitosť na zvýšenie hodnoty vďaka dôvere, istote a posilneniu firemnej reputácie.
  • Očakáva sa, že splnenie požiadaviek na súlad bude v budúcnosti ťažšie: 82 % je presvedčených, že v súčasnosti úspešne spĺňajú tieto požiadavky a budú v tom pokračovať aj v budúcnosti. Viac ako polovica z nich (51 %) však očakáva, že dodržiavanie predpisov sa v nasledujúcich piatich rokoch skomplikuje. Rýchlo sa meniace právne predpisy, zvyšujúca sa zložitosť procesov a Covid-19 sú tri hlavné výzvy; Brexit ako výzva sa umiestnil najnižšie.
  • Firmy investujú do technológií a zručností, aby sa pripravili na budúcnosť: 27 % z nich plánuje „zásadne“ navýšiť finančné a ľudské zdroje venované globálnemu súladu v nadchádzajúcich piatich rokoch.

Erick Gillier, partner a globálny riaditeľ pre outsoucing v spoločnosti Mazars, uviedol: „Globálny súlad je dlhodobo základným pilierom dobrej obchodnej praxe, no niektorí ho stále môžu vnímať ako povinnosť, ktorú si treba splniť, a nie ako príležitosť, z ktorej sa dá vyťažiť. Preto sme sa rozhodli zistiť, akým spôsobom riaditelia firiem pristupujú ku globálnemu dodržiavaniu predpisov, akú pozornosť mu venujú, akú návratnosť očakávajú, aké riziká predpokladajú a do čoho investujú.“

Erick dodáva: „Dohľad nad firmami je prísnejší ako kedykoľvek predtým a na základe našich zistení, väčšina riaditeľov plánuje zvýšiť finančné a ľudské zdroje venované súladu, čo by malo uspokojiť každého, kto chce vo svete vidieť zmenu v podnikaní.“

Prečítajte si správu „Budovanie dôvery: prečo je globálne dodržiavanie predpisov súčasťou plánov firiem“ a zistite, aké príležitosti môže globálny súlad vytvoriť, aké výzvy očakávať, ako je prepojený ekosystém daňovej transparentnosti a súladu, ako sa riaditelia firiem pripravujú na budúcnosť a mnoho ďalších informácií. Štúdia je v anglickom jazyku.

Objavte viac

Dokument

Mazars global compliance report 2021