Platí pre Vás povinnosť auditu účtovnej závierky 2022?

Mnohí podnikatelia po podaní daňového priznania a účtovnej závierky na Finančnú správu Slovenskej republiky (FS SR) považujú všetky náležitosti súvisiace s predchádzajúcim účtovným obdobím za uzavreté. Jednou z povinností je overiť účtovnú závierku audítorom. Pozrime sa, či sa na Vašu účtovnú jednotku vzťahuje povinnosť auditu.

Stiahnuť newsletter

Čo je audit?

Auditom sa overuje, či finančné výkazy podnikateľa poskytujú pravdivý a verný obraz stavu jeho podnikania. Môže ísť o povinný audit, teda overenie účtovnej závierky a výročnej správy podľa zákona o účtovníctve, alebo dobrovoľný audit, ktorý je vykonávaný na základe rozhodnutia účtovnej jednotky, ktorá nemá povinnosť overovania účtovnej závierky podľa zákona.

Audítor je fyzická osoba (štatutárny audítor) alebo právnická osoba (audítorská spoločnosť), zapísaná v zozname štatutárnych audítorov, ktorý vedie Úrad pre dohľad nad výkonom auditu a má oprávnenie na vykonávanie štatutárneho auditu. Audítora účtovnej jednotky schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza. V prípade, ak má spoločnosť s audítorom uzatvorenú zmluvu na dlhšie trvajúce obdobie, postačí schválenie audítora na celé obdobie, nie je nutné opakovať schvaľovanie pre každé účtovné obdobie zvlášť. Zmluvu o audite by mala účtovná jednotka uzavrieť až po schválení audítora valným zhromaždením alebo členskou schôdzou. Účtovná jednotka je v prípade odstúpenia alebo odvolania audítora povinná  najneskôr do jedného mesiaca písomne informovať Úrad pre dohľad nad výkonom auditu o odstúpení alebo odvolaní audítora v priebehu vykonávania auditu a súčasne vysvetliť dôvody, ktoré k odstúpeniu alebo odvolaniu viedli. Odvolanie musí byť riadne odôvodnené, pričom rozdielnosť názorov na použitie postupov pri zostavovaní účtovnej závierky alebo na použitie audítorských postupov nemôže byť dôvodom na odvolanie audítora.

Prečo dobrovoľný audit?

Aj v účtovných jednotkách, ktoré nemajú povinnosť auditu podľa zákona, môže byť audit prínosný. Môže byť iniciovaný vlastníkmi (akcionármi, spoločníkmi či aj tichými spoločníkmi) alebo potenciálnymi kupujúcimi s cieľom hĺbkovo preveriť finančné zdravie spoločnosti pri plánovaných obchodných transakciách pri nadväzovaní medzinárodnej spolupráce. Výsledky dobrovoľného auditu pomáhajú deklarovať dôveryhodnosť podniku voči finančným inštitúciám alebo v procese verejného obstarávania. Dobrovoľný audit môže byť rovnako iniciovaný samotnými zamestnancami s cieľom uistiť sa, či účtovníctvo je vedené v súlade s platnou legislatívou bez rizika účtovných chýb a daňových nedoplatkov.

Kto má povinnosť auditu?

Povinnosť auditu riadnej účtovnej závierky má:

  1. obchodná spoločnosť a družstvo, ktoré spĺňa aspoň dve z podmienok definovaných v § 19 ods.1 Zákona o účtovníctve ku dňu zostavenia účtovnej závierky a súčasne za bezprostredne predchádzajúce obdobie. Zmenou od 1.1.2020 sa zaviedla táto povinnosť aj pre verejné obchodné spoločnosti a komanditné spoločnosti, ktoré prvýkrát overovali povinnosť auditu účtovnej závierky za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1.1.2020.
  2. obchodná spoločnosť a družstvo, ktorých cenné papiere sú obchodované na regulovanom trhu
  3. účtovná jednotka s účtovnou závierkou zostavenou podľa medzinárodných účtovných štandardov (napr. banka, správcovská spoločnosť, poisťovňa, zaisťovňa, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť, spoločnosti, ktoré spĺňajú veľkostné kritéria §17a zákona o účtovníctve)
  4. účtovná jednotka, ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis (napr. nadácia, nezisková organizácia, ktorá prekročí stanovené podmienky, obec)
  5. účtovná jednotka, ktorá je materskou účtovnou jednotkou a zostavuje konsolidovanú účtovnú závierku podľa § 22 zákona o účtovníctve
  6. právnická osoba podľa §50 Zákona o dani z príjmov (prijímateľ podielu zaplatenej dane z príjmov), ktorej suma prijatého podielu zaplatenej dane je vyššia ako 35 000 EUR, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité.

Obchodná spoločnosť a družstvo podľa bodu 1. bude mať povinnosť auditu účtovnej závierky zostavenej za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1.1.2022 ak súčasne splní aspoň dve podmienky z veľkostných kritérií pre aktuálne aj bezprostredne predchádzajúce obdobie.

Pre povinnosť auditu účtovnej závierky obchodnej spoločnosti a družstva za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1.1.2022 sa použijú nasledovné veľkostné kritéria:

  • Celková suma majetku presiahla 4 000 000 EUR, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o opravné položky, rezervy a oprávky (majetok brutto)
  • Čistý obrat presiahol 8 000 000 EUR
  • Priemerný prepočítaný počet zamestnancov presiahol 50.

Účtovná jednotka súčasne sleduje podmienky pre bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie začínajúce najskôr po 1.1.2021, pre ktoré platia nasledovné veľkostné kritéria:

  • Celková suma majetku presiahla 3 000 000 EUR, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o opravné položky, rezervy a oprávky (majetok brutto)
  • Čistý obrat presiahol 6 000 000 EUR
  • Priemerný prepočítaný počet zamestnancov presiahol 40.

Ak obchodná spoločnosť a družstvo splní aspoň dve podmienky platné pre účtovné obdobie 2022 a súčasne aspoň dve podmienky pre účtovné obdobie 2021, má povinnosť overenia účtovnej závierky zostavenej za účtovné obdobie 2022 audítorom.

Pri posudzovaní kritérií v účtovných jednotkách s hospodárskym rokom je nutné vychádzať z prechodných ustanovení, podľa ktorých účtovná jednotka kontroluje kritéria platné pre rok 2022 v hospodárskom roku, ktorý začal v priebehu roka 2022, pričom kritéria za rok 2021 použije pri kontrole účtovnej závierky za hospodársky rok, ktorý začal v priebehu roka 2021.

V nasledujúcej tabuľke Vám v prehľadnej forme prinášame kritéria pre posúdenie povinnosti auditu v rokoch 2019 – 2022:

Kritéria

2019

2020

2021

2022

Celková suma majetku v EUR

1 000 000

2 000 000

3 000 000

4 000 000

Čistý obrat v EUR

2 000 000

4 000 000

6 000 000

8 000 000

Počet zamestnancov

30

30

40

50

Overovanie účtovnej závierky audítorom sa nevzťahuje na organizačné zložky zahraničných spoločností, ktoré sú zapísané v obchodnom registri, okrem organizačných zložiek, ktoré majú podľa §17a Zákona o účtovníctve povinnosť zostavenia účtovnej závierky podľa medzinárodných účtovných štandardov. Fyzické osoby nemajú povinnosť auditu, aj keby splnili veľkostné kritéria podľa zákona o účtovníctve.

Lehoty na overenie závierky audítorom

Účtovná závierka musí byť overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, v ktorom vznikla povinnosť auditu. Súčasne v tomto termíne je povinná správu audítora uložiť do registra účtovných závierok (ďalej len „registra“). Správa audítora sa ukladá do registra v štátnom jazyku. Na základe rozhodnutia účtovnej jednotky môže byť uložená aj v cudzom jazyku.

Sankcie pri nesplnení povinnosti auditu

V prípade neoverenia účtovnej závierky a výročnej správy audítorom sa účtovná jednotka podľa § 38 ods. 1 písm. d) zákona o účtovníctve dopustí správneho deliktu, za ktorý jej môže byť uložená pokuta 2 % z celkovej sumy majetku vykázaného v súvahe zostavenej za kontrolované účtovné obdobie v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3, najviac však 1 000 000 EUR.

Dokument

Platí pre Vás povinnosť auditu účtovnej závierky?