Návrh zákona meniaci a doplňujúci zákon o dani z príjmov a zákon o správe daní

Novela prináša, okrem iného, úpravu pravidiel pri určovaní základu dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou na území SR, zmenu v spôsobe registrácie k dani z príjmov u vybraných typov daňovníkov a dopĺňa postup daňovníka pri daňovom ošetrení pohľadávok v prípade preventívnej reštrukturalizácie.

Stiahnuť newsletter

Národná rada Slovenskej republiky schválila v prvom čítaní návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorá by v navrhovanej podobe mala byť účinná od 1.1.2023, respektíve v prípade niektorých ustanovení až od 1.1.2024 („novela“).

V článku II novely sa menia a dopĺňajú aj niektoré ustanovenia zákona o správe daní (daňový poriadok) - zavádza sa systém tzv. „druhej šance“ a skracuje sa lehota na vyrubenie úroku z omeškania pri úplnej úhrade nedoplatku.

Bližšie informácie k vybraným zmenám uvádzame nižšie.

Novela tiež prináša spresnenie a doplnenie viacerých ustanovení pre oblasť transferového oceňovania, ako aj zavedenie nového pravidla o obmedzení čistých úrokových nákladov. Vzhľadom na komplexnosť danej problematiky sú tieto témy predmetom samostatného vydania nášho Tax alertu.

Chceli by sme Vás upozorniť, že nakoľko predmetný návrh novely bol zatiaľ schválený Národnou radou SR len v prvom čítaní, jeho finálne znenie môže byť ešte pozmenené.

Zlepšenie postavenia zahraničných daňovníkov vykonávajúcich činnosť na území SR prostredníctvom stálej prevádzkarne

Novela zákona prináša úpravu  v oblasti určovania základu dane (daňovej straty) zahraničných daňovníkov, ktorí vykonávajú činnosť  na území SR či už prostredníctvom, alebo aj bez, stálej prevádzkarne, a nemajú povinnosť viesť účtovníctvo podľa slovenských účtovných  predpisov. Ide napríklad o daňovníkov, ktorí na Slovensku podnikajú dočasne, najčastejšie v oblasti stavebných alebo obdobných dočasných projektov.

Pri stanovení základu dane stálej prevádzkarne týchto zahraničných daňovníkov sa bude môcť vychádzať z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi vykázanými v ich účtovnej alebo inej evidencii, ktoré je možné priradiť k tejto stálej prevádzkarni (tzv. akruálny princíp), alebo z rozdielu medzi príjmami a výdavkami (tzv. hotovostný princíp).

Novela zároveň upravuje postup pre zahŕňanie výnosov a nákladov priraditeľných stálej prevádzkarni umiestnenej v SR do základu dane, a to po zdaňovacom období, v ktorom táto stála prevádzkareň zanikla.

Postup daňovníka v prípade preventívnej reštrukturalizácie

Od 17.07.2022 je účinný nový zákon o riešení hroziaceho úpadku určený na pomoc podnikateľom, ktorým hrozí úpadok z dôvodu možnej platobnej neschopnosti. V preventívnom konaní zákon upravuje včasné riešenie situácie dlžníka tak, aby mohol pokračovať vo svojej činnosti, a  predísť úpadku, prípadne konkurzu. Preventívnym konaním môže byť verejná alebo neverejná preventívna reštrukturalizácia.

V nadväznosti na uvedený inštitút  sa navrhujú doplniť aj súvisiace ustanovenia do zákona o dani z príjmov. Ide o ustanovenia, ktoré upravujú u veriteľa možnosti odpisu pohľadávky pri odpustení alebo čiastočnom odpustení záväzku (pohľadávky), a uznania tvorby opravných položiek k pohľadávkam, voči dlžníkovi v preventívnej reštrukturalizácii do daňových výdavkov, pričom sa navrhuje postup založený na rovnakom princípe ako sa aplikuje pri pohľadávkach voči dlžníkovi v klasickej (úpadkovej) reštrukturalizácii.

Daňová uznateľnosť technických rezerv v poisťovníctve

V nadväznosti na prijatie nového medzinárodného štandardu finančného výkazníctva IFRS 17 - Poistné zmluvy (nahrádza dočasný IFRS 4) sa navrhuje úprava zahrňovania technických rezerv vytváraných v poisťovníctve do daňových výdavkov.

Vzhľadom k tomu, že poisťovne uplatnením IFRS 17 nebudú vykazovať technické rezervy, ale vykážu záväzky na základe diskontovaného cash-flow, takto vykázané náklady už nespĺňajú definíciu rezervy, a tak ako iné záväzky, budú daňovým výdavkom v súlade s účtovníctvom.

Pri prvotnom uplatnení štandardu IFRS 17 sa zmeny vykázané vo vlastnom imaní, ktoré by mali vplyv na zdaniteľné príjmy alebo daňové výdavky, zahrnú do základu dane rovnomerne počas troch zdaňovacích období a to počnúc zdaňovacím obdobím začínajúcim najskôr 1.1.2023.

Registrácia na daň z príjmov

Od 1.1.2023 bude správca dane registrovať fyzické a právnické osoby na daň z príjmov z úradnej moci. Registrácia bude prebiehať na základe údajov zapísaných do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci prevzatých z obchodného, živnostenského a iných registrov.

Zároveň sa v daňovom poriadku vypúšťa registrácia na základe podaného daňového priznania.

Systém tzv. „Druhej šance”

Predložené ustanovenie zmierňuje sankcie pre daňovníkov v prípade prvého zisteného porušenia povinností voči správcovi dane.

Pri prvom zistenom porušení daňový a colný úrad pokutu, ktorú je možné určiť v rámci intervalu hodnôt, neuloží, ale upozorní daňovníka na splnenie si tejto povinnosti a poučí ho o následkoch ďalšieho porušenia.  

Správca dane  by mal začať  postupovať v zmysle návrhu v prípade porušení, ktoré nastali po 31.12.2023.

Skrátenie lehoty na vyrubenie úroku z omeškania

Od 1.1.2024 sa novelou navrhuje skrátiť lehotu pre možnosť vyrubenia úroku z omeškania pri úplnej úhrade daňového nedoplatku (oneskorenej platby dane, preddavku na daň, splátky dane a pod.) tak, že úrok bude možné uložiť do jedného roka od konca roka, v ktorom bol nedoplatok uhradený.

Ak  dôjde k úhrade nedoplatku v 5. roku alebo k úhrade nedôjde vôbec, tak sa úrok z omeškania bude aj naďalej počítať maximálne za štyri roky omeškania a vyrubiť ho bude možné najneskôr v lehote päť rokov od konca roka, v ktorom došlo k omeškaniu s platbou.

V prípade akýchkoľvek otázok k predloženému návrhu novely nás neváhajte kontaktovať.

Dokument

Tax alert Mazars: Návrh novely Zákona o dani z príjmov od roku 2023 a 2024