Mazars CEE Deal Advisory Highlights 2020

V roku 2020 sa na základe tabuľky Mergermarket CEE Accountant League spoločnosť Mazars už piaty rok po sebe zaradila medzi 5 popredných obchodných poradcov v strednej a východnej Európe podľa počtu úspešných transkacií.

Naša štúdia zahŕňa najdôležitejšie transakcie a výber projektov, pri ktorých sme poskytovali poradenstvo v rámci celého regiónu.

Stiahnite si štúdiu

Zameriávajú sa na tento rok, identifikovali sme 5 kľúčových tém, ktoré usmernili a ovplyvnili transakčné aktivity Mazars v strednej a východnej Európe:

1. Dopad Covid-19 na fúzie a akvizície

V dôsledku pandémie Covid-19 sa množstvo fúzií a akvizícií mierne znížilo. Obmedzenia, uzatvorenia hraníc a lockdowny  spôsobili, že dokončenie transakcií sa skomplikovalo, keďže sa potenciálni kupujúci a predajcovia nemohli fyzicky stretnúť.

Napriek týmto potenciálne významným výzvam však cítime úroveň optimizmu a odolnosti zo strany private equity komunity a naše osobné skúsenosti nám hovoria, že kvalitné transakcie sa budú aj naďalej realizovať.

2. Pre vybrané sektory bola pandémia výhodou

Zatiaľ čo pandémia koronavírusu mala v priebehu roku 2020 negatívny dopad na mnohé podniky, niektoré sektory naopak nadobudli sektory väčší význam. V dôsledku toho veľká časť činnosti v oblasti fúzií a akvizícií sa sústreďuje v odvetviach odolných voči vírusom, ako sú zdravotníctvo a farmaceutický priemysel, technológie alebo potravinársky priemysel.

Nasadenie 5G sietí tiež pozitívne ovplyvnilo transakcie v telekomunikačnom sektore, zatiaľ čo rastúca pozornosť venovaná zeleným energiám vytvorila príležitosti v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

3. Nástupníctvo je na vzostupeSuccession planning on the rise

30 rokov po páde komunizmu čoraz viac podnikateľov starne a ako sa postupne približujú k dôchodkovému veku, začínajú uvažovať o nástupníctve. Predaj spoločnosti je prirodzene možnosťou, ktorú zvyčajne zvažujú.

4. Private equity fondy sú čoraz viac atraktívne pre región CEE

Čoraz viac private equity fondov a fondov rizikového kapitálu má centrálu v mestách ako Varšava, Viedeň, Moskva, Praha, Budapešť, Bukurešť, Bratislava alebo Záhreb. Ostatné pokrývajú región CEE z Londýna alebo Luxemburska. Z roka na rok rastie záujem o investovanie v regióne.

5. Čoraz viac firiem z regiónu investuje v zahraničí

Zvyšujúci sa počet spoločností zo strednej a východnej Európy sa rozhoduje o akvizícii firiem mimo tento región, najmä v západnej Európe (Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Taliansko ...), USA, Afrike alebo juhovýchodnej Ázii.

To platí najmä pre firmy v strednej a východnej Európe, ktoré patria medzi lídrov na trhu vo svojom špecializovanom sektore alebo subsektore.

Očakávame, že tieto témy budú v strednodobom horizonte naďalej ovplyvňovať aktivitu krajín strednej a východnej Európy.

Dokument

Mazars CEE Deal Advisory Highlights 2020.pdf
Mazars CEE Deal Advisory Highlights 2020.pdf