CEE M&A report 2018/2019

Predstavujeme Vám prehľad o fúziách a akvizíciách v rámci regiónu strednej a východnej Európy v roku 2018/2019 vypracovaný v spolupráci s Mergermarket. Správa tiež obsahuje výhľad do budúcnosti a predstavuje potenciálne výzvy a príležitosti v oblasti M&A v nasledujúcich mesiacoch.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE

  • V porovnaní s ostatnými rozvíjajúcimi sa regiónmi sveta sa región strednej a východnej Európy javí ako všeobecne stabilný pre investície do fúzií a akvizícií. Trvalý hospodársky rast, rastúca domáca spotreba, atraktívna dynamika miezd, užšie väzby s trhmi mimo krajín strednej a východnej Európy a kvalitné aktíva poskytli pevný základ pre aktivity v oblasti fúzií a akvizícií v regióne.
  • Celková hodnota trhu M&A zaznamenaná v roku 2018 predstavovala 46,9 mld. €, pričom celkové množstvo obchodov predstavoval 701 (údaje vychádzajú z transakcií nad 5 mil. €). Silný výkon a atraktívnosť fúzií a akvizícií v regióne je zrejmý, najmä keď hovoríme o krajinách ako Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko alebo región Jadranu. Napriek geopolitickým sankciám zostáva Rusko najväčším trhom v oblasti fúzií a akvizícií v regióne.
  • Odvetvie private equity v celej strednej a východnej Európe dozrieva a hodnota odkúpenia sa zvýšila, pretože sponzori sledujú vysoko kvalitné aktíva v regióne. Hodnota obchodov s private equity fondmi vzrástla v roku 2018 o 83% na 7,5 mld. EUR (81 zaregistrovaných obchodov nad 5 mil. EUR). Medzinárodné súkromné investičné spoločnosti zaznamenali atraktívne ekonomické fundamenty a cenotvorbu v regióne čím zintenzívnili rozsiahle investície, a tým demonštrujú dôveru voči private equity v raste a stabilite regiónu strednej a východnej Európy.
  • Vstupné investície z krajín mimo strednej a východnej Európy predstavujú v roku 2018 58% celkovej trhovej hodnoty trhu M&A, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom viac ako dvojnásobok.
  • Medzi najväčších sponzorov v strednej a východnej Európe patria investori zo západnej Európy (Nemecko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Holandsko, Škandinávia, Švajčiarsko a Taliansko), USA, ale aj čoraz viac z Ázie (Čína, Južná Kórea, Japonsko).
  • Kým priemyselné odvetvia a energetika vynikali, región má diverzifikovanú ekonomiku a vygeneroval obchody v celom rade priemyselných odvetví. Priemyselné odvetvia, technológie, profesionálne služby, maloobchod a spotrebný tovar, potraviny a nápoje a energetika a verejné služby fungovali v roku 2018 obzvlášť dobre. Región strednej a východnej Európy je tiež otvoreným testovacím priestorom pre nové fintech riešenia, keďže spotrebitelia v regióne sa rýchlo adaptujú na nové bankové technológie.
  • Región však tiež čelí niekoľkým výzvam: dôsledky z neistoty Brexitu, obchodné vojny medzi USA a EÚ a Čínou, vplyv sankcií na Rusko a napätie medzi Európskou úniou a niektorými vládami krajín strednej a východnej Európy.
  • Celkovo možno povedať, že výhľad na rok 2019 a ďalšie roky je pozitívny, pričom v najbližších mesiacoch sa očakáva, že bude opäť sľubný pre domácich a zahraničných investorov v strednej a východnej Európe.

STIAHNUŤ SPRÁVU